Jaki projekt wybrać – budynki przemysłowe

Przedsiębiorcy i właściciele dobrze prosperujących firm wraz z rozwojem swojej działalności poświęcają coraz więcej uwagi siedzibom, w których pracują na co dzień. Decydując się na realizację inwestycji w postaci budynku przemysłowego warto mieć na uwadze szczególnie istotne aspekty dotyczące planów budowy. Jak wybrać najlepszy projekt architektoniczny do realizacji?

Powierzchnia działki

Decyzja o konkretnym projekcie architektonicznym powinna być poparta przede wszystkim warunkami działki budowlanej, na której chcemy zrealizować inwestycję. Jeżeli inwestor jest już w posiadaniu terenu pod budowę to w rękach architekta pozostaje pogodzenie życzeń klienta względem projektu, a rzeczywistymi możliwościami, jakie niesie ze sobą dana działka.

Alternatywą może być podjęcie współpracy ze studiem projektowym, które zajmie się również znalezieniem optymalnej działki budowlanej, na której stanie planowany obiekt przemysłowy. Wiele pracowni architektonicznych oferuje właśnie takie usługi w ramach prac przygotowawczych, wraz ze sprawdzeniem stanu prawnego danego terenu i użyteczności działki pod kątem planowanej inwestycji. Dokładnie taki zakres obowiązków można powierzyć architektom z biura Studio AG.

Odpowiednia działka determinuje przede wszystkim rodzaj planowanej konstrukcji – czy będzie to budynek parterowy, czy wielokondygnacyjny. Kształt działki i miejskie plany zagospodarowania przestrzennego będą też w dużej mierze decydować o tym jak na terenie zostanie umiejscowiony budynek, w jaki sposób zostaną doprowadzone odpowiednie instalacje czy infrastruktura drogowa.

Winter Polska

Układ pomieszczeń

W zależności od kubatury i konstrukcji budynku architekt może zaproponować odpowiedni układ przestrzeni wewnątrz obiektu. Oprócz pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania specyficznych zadań zawodowych pracowników każdy taki budynek musi posiadać biura przeznaczone dla kadry wyższego szczebla oraz pomieszczenia socjalne. Przy projektowaniu muszą być uwzględnione nie tylko kwestie praktyczne, związane z ergonomią korzystania z budynku, ale również normy prawne i regulacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.

Domy Kołobrzeg

Materiały i technologie

W budownictwie przemysłowym już od dłuższego czasu odchodzi się od projektów, które skupiają się wyłącznie na stronie funkcjonalnej obiektu. Współczesne projekty budynków fabrycznych są tworzone przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, ale także materiałów budowlanych. Realizacje biur projektowych, takich jak Studio AG, pokazują, że nowo powstające obiekty przemysłowe pod względem wizualnym nie odbiegają od projektów mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Architekci chętnie sięgają po takie materiały jak szkło, metal czy beton.

Projekty domów, budynków przemysłowych i aranżacje wnętrz wykonuje pracownia studioag.pl.