Projekt gotowy czy na zamówienie?

Budownictwo przemysłowe wymaga szczególnego zaangażowania w projekt planowanych obiektów. Tego typu budynki są obciążone większym ryzykiem nie tylko ze względu na większą powierzchnię zabudowy, ale także z uwagi na wyższy poziom skomplikowania konstrukcji. Czy wobec tego wybór projektu katalogowego jest dobrym pomysłem? A może lepiej wybrać indywidualną koncepcję opracowaną przez architekta?

Co zawiera projekt gotowy

Projekty katalogowe to opracowywane przez architektów (studioag.pl) koncepcje zabudowy, które powstają z myślą o prostych, nieskomplikowanych warunkach budowy. Pod względem wartości merytorycznej jest to pełnoprawny projekt architektoniczny wraz z planami konstrukcji czy niezbędnych instalacji.

Najczęściej kupując gotowy projekt z katalogu inwestor staje się właścicielem projektu architektonicznego wraz z kompletem dokumentacji, między innymi projektem wewnętrznych instalacji, charakterystyką energetyczną budynku czy zalecanymi materiałami budowlanymi, jakie powinny być wykorzystane do realizacji inwestycji.

Większość projektów wymaga obowiązkowej adaptacji, tak aby dostosować plan budowy do konkretnych warunków czy w niewielkim stopniu zmienić szczegóły konstrukcji. Jednak w ramach takiej adaptacji, która nie wymagałaby zgody autora projektu można dokonać jedynie określonych zmian. Jeśli planujemy poważne modyfikacje niezbędne będzie uzyskanie pisemnej zgody architekta, który stworzył dany projekt. Wynika to wprost z przepisów o prawie autorskim. Adaptacje, które nie wymagają pozwolenia projektanta może wykonać wybrany przez nas architekt (biuro projektowe Studio AG).

Kiedy projekt na zamówienie

W przypadku domów jednorodzinnych zakup projektu gotowego pociąga ze sobą najczęściej konieczność wprowadzenia mniejszych lub większych adaptacji. Ostateczne koszty i tak zwykle nie są wyższe niż zlecenie przygotowania indywidualnego projektu na zlecenie. Nieco inaczej wygląda sytuacja z projektami budynków przemysłowych. Z racji tego, że projekty obiektów przemysłowych są bardziej zaawansowane pod każdym względem koszty adaptacji również, analogicznie idą w górę. Dodatkowo może pojawić się problem, jeśli inwestor zakupi projekt już posiadając działkę budowlaną, który nie będzie odpowiadał warunkom zabudowy czy miejskim planom zagospodarowania przestrzennego. W razie wątpliwości warto zawsze skonsultować się z architektem (sprawdź: studioag.pl), porównać ofertę projektu na zamówienie z kupnem propozycji gotowej z kosztem adaptacji.