Rozbudowa domu – co trzeba wiedzieć

Czasami po kilku latach mieszkania w domu, wskutek wielu niespodziewanych czynników okazuje się, że zwyczajnie brakuje nam miejsca. Zamiast planować przeprowadzkę do zupełnie nowego budynku warto pomyśleć nad powiększeniem miejsca, które już zamieszkujemy. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć, jeśli interesuje nas rozbudowa domu – kiedy warto i o czym pamiętać.

Co na to warunki zabudowy

Jeśli interesuje nas rozbudowa istniejącego budynku trzeba zacząć od sprawdzenia czy pozwalają na to warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie zawsze miejscowe plany przewidują możliwości zwiększenia powierzchni domu. Nawet jeśli warunki zabudowy umożliwiają rozbudowę trzeba zapoznać się z konkretnymi wytycznymi dotyczącymi szczegółów takich prac.

Sprawdź też usługi: architekt

Odpowiedni projekt

Rozbudowę domu najłatwiej przeprowadzić we współpracy z architektem, który indywidualnie opracuje projekt architektoniczny na nasze potrzeby. Czasami jest też możliwość rozbudowy domu na podstawie projektu gotowego – o ile inwestor wybudował swój dom w oparciu o projekt, który przewidywał możliwość rozbudowy, ale nie zdecydował się na to przy realizacji inwestycji.

Prace projektowe, przygotowawcze i nadzór inwestorski: pracownia architektoniczna

Rozbudowa czy nadbudowa

Myśląc o rozbudowie domu można wybrać jeden z dwóch wariantów – rozbudowa lub nadbudowa. Ten pierwszy oznacza powiększenie powierzchni zabudowy, natomiast przy nadbudowie mamy do czynienia wyłącznie ze zwiększeniem powierzchni użytkowej budynku. W praktyce nadbudowa to po prostu powiększenie istniejącego obiektu budowlanego pod względem wysokości, a więc na przykład dobudowa piętra. Natomiast przez rozbudowę można rozumieć między innymi dobudowę pomieszczeń na parterze, chociażby garażu.

Szukasz dobrej pracowni projektowej? Polecamy: architekt

Kiedy warto rozbudować dom

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego że rozbudowa domu, choć brzmi interesująco, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Pierwsze, co powinniśmy sprawdzić to czy rozbudowa jest opłacalna pod względem finansowym. Czasami koszty związane z pracą architekta, przygotowaniem terenu pod zabudowę i uzyskaniem wszelkich pozwoleń mogą przerosnąć rzeczywiste potrzeby lub wstępne założenia właściciela nieruchomości.

Często też pomysł rozbudowy domu pojawia się nieco na wyrost. Jeśli brakuje nam miejsca w domu warto zacząć od dokładnej analizy tego jaką funkcję miałaby pełnić dodatkowa przestrzeń i czy na pewno nie da się wygospodarować miejsca na już istniejącej powierzchni. Czasami wystarczy przeorganizować układ pomieszczeń w domu, żeby zyskać sporo dodatkowego miejsca.

Szukasz dobrego architekta? Polecamy: projekty budowlane